Początek prac na zabytkowym cmentarzu | Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach

Strona główna/Aktualności/Początek prac na zabytkowym cmentarzu

Początek prac na zabytkowym cmentarzu

Aktualności 31 Lipca 2019

W sobotę na terenie zabytkowej nekropolii obok bełkowskiego kościółka odbyło się spotkanie inaugurujące projekt „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII wieku - nasze wspólne dziedzictwo”, realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, w ramach naboru do programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa” pozyskało środki na realizację projektu „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII wieku - nasze wspólne dziedzictwo”. Zakończono pierwszy etap działań - rekrutację wolontariuszy, w sobotę z kolei rozpoczął się następny - obejmujący prace porządkowe na cmentarzu oraz inwentaryzację i identyfikację nagrobków. Sobotnie spotkanie szkoleniowe miało przygotować wolontariuszy do tych prac. „Projekt trwa od początku lipca. To właśnie wtedy rozpoczęliśmy rekrutację wolontariuszy, którzy dzisiaj uczestniczą w szkoleniu, przygotowującym do prac na terenie cmentarza. To jednak nie jedyne działania, które zostaną zrealizowane podczas projektu - powstanie również ścieżka edukacyjna, wydany zostanie folder, powstanie także podstrona na www.belk.pl poświęcona nekropolii” - podkreśla Michał Stokłosa, koordynator projektu. „Bardzo wiele osób zadeklarowało chęć pomocy w projekcie. Nie tylko jako wolontariusze, którzy podejmą się pracy na zabytkowym cmentarzu. To także osoby, które chcą pomóc nam w pozyskaniu jak największej ilości informacji na temat historii cmentarza, samego kościoła i kopca na Wzgórzu Lukasów” - mówi M. Stokłosa

Sobotnie szkolenie dla wolontariuszy poprowadziła Ewa Caban, pełniąca funkcję opiekuna merytorycznego projektu, a także Kierownik Centrum Dziedzictwa Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. „Na dzisiejszym szkoleniu dowiecie się, co możecie zrobić podczas prac na cmentarzu, a także, jakie działania są absolutnie zabronione. Musimy mieć w pamięci, że jest to bardzo cenny i zabytkowy cmentarz na terenie wpisanym do rejestru zabytków, dlatego wszystkie prace, które będą na nim prowadzone w ramach projektu, będą polegały przede wszystkim na oczyszczeniu obiektów zabytkowych, będziemy usuwać śmieci, okopywać groby, żeby nie dochodziła do nich wilgoć, a także - i myślę, że to będzie najciekawsza część - spróbujemy odcyfrować inskrypcje i odczytać, kto jest tutaj pochowany” - mówiła E. Caban, zwracając się do wolontariuszy. Do działań, które mogą wykonać wolontariusze należą m.in. oczyszczenie otoczenia przy nagrobkach z traw i chwastów, wyzbieranie śmieci, zagrabienie liści, oczyszczenie nagrobków z mchów i porostów oraz umycie nagrobków wodą bez detergentów. Do swojej pracy wolontariusze nie mogą jednak używać żadnych ostrych narzędzi, zabronione są również działania zmieniające w jakikolwiek sposób obecny wygląd nagrobka (np. prostowanie przechylonych elementów czy próba łączenia ich zaprawą cementową lub klejem).

„Większość tego typu projektów adresowana jest do osób mających wykształcenie historyczne lub konserwatorskie. W tym wypadku, do projektu zaangażować może się każdy i z perspektywy amatora poznać jak wygląda praca z zabytkami” - mówili wolontariusze podczas spotkania. Część z nich podkreślała, że to ich pierwsze zetknięcie z pracą w obiekcie zabytkowym.

Projekt „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII wieku - nasze wspólne dziedzictwo” dofinansowano z Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wspólnie dla dziedzictwa oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Podobne wiadomości:

do góry