Dzień Kartofla i Turniej Sołectw w Palowicach | Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach

Strona główna/Aktualności/Dzień Kartofla i Turniej Sołectw w Palowicach

Dzień Kartofla i Turniej Sołectw w Palowicach

Aktualności 17 Października 2018

W minioną sobotę w Palowicach odbył się Turniej Sołectw połączony z Dniem Kartofla.

 

Każdy, kto w sobotnie popołudnie zawitał do palowickiego parku nie mógł narzekać na nudę. Emocji dostarczyły zarówno konkurs na najlepszą potrawę z kartofla, jak również konkurencje Turnieju Wsi. „Po kilku latach przerwy postanowiliśmy reaktywować Turniej Wsi. Chcieliśmy, aby wydarzenie, które w tak wspaniały sposób integrowało mieszkańców sołectw Czerwionki-Leszczyn wróciło do kalendarza imprez w naszej gminie” - podkreślali przedstawiciele Fundacji GaSzo, która wspólnie z Radą Sołecką w Palowicach oraz Sojuszem Sołeckim była organizatorem imprezy.

 

Jak przyznali organizatorzy, na początek do udziału w sąsiedzkiej rywalizacji zaprosili trzy sołectwa: Bełk, Palowice i Szczejkowice. Każde z nich musiało wyłonić 10-osobową drużynę, która wzięła udział w kilkunastu konkurencjach. Wśród nich znalazł się wyścig z jajkiem na łyżce, szukanie skarbu w zbożu, slalom z felgą rowerową, scenka, wiersz lub piosenka na temat „Jak to było kiedyś”, kręgle, polegające na strąceniu butelek z wodą główką kapusty, przyszywanie guzików przez mężczyzn z drużyn czy obieranie i tarcie ziemniaków na czas. Po zaciętej rywalizacji i podliczeniu punktów, ogłoszono wyniki turnieju:

 

I miejsce: Bełk

II miejsce: Szczejkowice

III miejsce: Palowice

 

Zwycięska drużyna z Bełku otrzymała przechodni Puchar Turnieju - za rok, podczas kolejnych zmagań przedstawicieli sołectw, przekażą go kolejnej zwycięskiej drużynie. Puchar zwycięzcom wręczyli: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bronisław Karasek, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda oraz członek zarządu Funduszu Lokalnego Ramża Marcin Stempniak.

 

W ramach obchodów Dnia Kartofla przeprowadzono konkurs na najlepszą danie, którego głównym składnikiem jest właśnie tytułowe warzywo. Wśród zgłoszonych potraw znalazły się sałatki, ciasta czy placki. Decyzją jury, które tworzyli przedstawiciele każdego z sołectw, zwyciężczynią konkursu okazała się Lena Rzyczniok.

 

Zmagania uczestników Turnieju Sołectw oraz Dnia Kartofla oklaskiwali: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bronisław Karasek, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik,Sołtys Bełku Jolanta Szejka, Sołtys Szczejkowic Henryk Fuchs, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariola Czajkowska, członek zarządu Funduszu Lokalnego Ramża Marcin Stempniak, Ksiądz Proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Palowicach Piotr Siemianowski, radni Rady Miejskiej i Rad Sołeckich oraz mieszkańcy sołectw biorących udział w turnieju.

 

„Turniej Wsi po Naszymu” został zrealizowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Funduszu Lokalnego Ramża oraz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Podobne wiadomości:

do góry