Wyniki badania NGO w Polsce 2018. Najnowszy raport III sektora | Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach

Strona główna/Aktualności/Wyniki badania NGO w Polsce 2018. Najnowszy raport III sektora

Wyniki badania NGO w Polsce 2018. Najnowszy raport III sektora

Aktualności 14 Marca 2019

Stowarzyszenie Klon/Jawor zajmuje się m.in. zbieraniem, tworzeniem, upublicznieniem informacji i danych o organizacjach oraz inicjatywach obywatelskich, jak również dostarczaniem wiedzy organizacjom pozarządowym.

Stowarzyszenie przeprowadziło po raz ósmy badanie dot. „Kondycji organizacji pozarządowych”. Wyniki zostały opublikowane w postaci raportu. Warto dodać, że w badaniu uczestniczyło 1300 organizacji, a opracowanie diagnozy zajęło ponad rok! Ankieta, w której wzięły udział organizacje, składała się z pytań podstawowych, które w każdej edycji są takie same (co umożliwia śledzenie zmian w czasie) oraz  trzech nowych tematów: fundraisingu, komunikacji i korzystania z nowych technologii oraz opinii i wartości.

Raport został podzielony na dwa rozdziały -  pierwszy opisuje to, co powinno się wiedzieć o organizacjach pozarządowych w Polsce, a drugi - skłania do poszerzenia wiedzy na ich temat. Najważniejsze fakty o kondycji organizacji pozarządowych, mówią liczby. W 2018 roku było zarejestrowanych 117 tys. stowarzyszeń (w tym 17 tys. ochotniczych straży pożarnych) i 26 tys. fundacji, czyli łącznie około 143 tys. organizacji (wg REGON). Przeciętna organizacja działa od około 10 lat, a swoje działania najczęściej skupia na poziomie gminy, powiatu i województwa. Najwięcej pieniędzy zostaje pozyskanych z krajowych środków publicznych oraz składek członkowskich, na 4 miejscu znajdują się środki z 1%. Angażowanie wolontariuszy w realizację działań organizacji jest częste, ponad połowa - aż w 63% organizacji korzysta ze wsparcia wolontariuszy. Raport obrazuje również problem, z którym boryka się wielu członków. 

Zachęcamy do przeczytania całości: https://api.ngo.pl/media/get/108227 

Podobne wiadomości:

do góry