Więcej czasu na 1%! Nowa tarcza | Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach

Strona główna/Aktualności/Więcej czasu na 1%! Nowa tarcza

Więcej czasu na 1%! Nowa tarcza

Aktualności 21 Kwietnia 2020

 

16 kwietnia sejm rozpatrzył poprawki do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W ustawie znalazły się nowe przepisy istotne dla NGO-sów, których zabrakło w poprzednich wersjach regulacji antykryzysowych.

Większość z przepisów zacznie obowiązywać już w kwietniu. Całą ustawę można przeczytać w Dzienniku Ustaw.

Najważniejsze informacje dla NGO:

  • Przepis, który spowoduje zmianę terminu na publikację sprawozdań organizacji pożytku publicznego w bazie sprawozdań OPP prowadzonej przez Narodowy Instytut Wolności. Terminy sprawozdawcze OPP będą zgrane z przesuniętymi terminami dotyczącymi sprawozdań finansowych. Ostatecznie o tych terminach zadecyduje rozporządzenie, wydane przez Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
  • Przepis wydłużający okres, w którym wybieramy organizację pożytku publicznego w zeznaniu podatkowym (ponieważ wydłuża się sam okres składania zeznań podatkowych). OPP, do której ma trafić nasz 1%, będziemy mogli wskazywać w rozliczeniach do końca maja (a nie, jak to zwykle było, do końca kwietnia).
  • Przepisy o głosowaniu i posiedzeniach on-line. Organizacje pozarządowe (władze organizacji) będą mogły przeprowadzać głosowania on-line (z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej) oraz odbywać posiedzenia on-line.

Podobne wiadomości:

do góry