Nowe obowiązki dla organizacji pozarządowych. Standardy ochrony małoletnich przed przemocą | Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach

Strona główna/Aktualności/Aktualności NGO/Nowe obowiązki dla organizacji pozarządowych. Standardy ochrony małoletnich przed przemocą

Nowe obowiązki dla organizacji pozarządowych. Standardy ochrony małoletnich przed przemocą

Aktualności NGO 19 Czerwca 2024

Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą został wprowadzony ustawą z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. 2023 poz. 1606 ).

Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem rozciąga swoje zobowiązania na szereg podmiotów. Obowiązek spoczywa również na organizacjach pozarządowych, klubach sportowych. Wszystkie te działania mają na celu stworzenie kompleksowego systemu ochrony dzieci, w którym każdy podmiot ma jasno określoną rolę i odpowiedzialność.

Celem zmian jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony dzieci, ale także wprowadzenie skuteczniejszych mechanizmów reagowania na przypadki przemocy i zaniedbania. Ustawa zmierza także do poprawy systemu reprezentacji prawnej dzieci w procesach sądowych.

Nowelizacja zobowiązuje instytucje pracujące z małoletnimi do wdrożenia tzw. „Standardów ochrony małoletnich”, na które składają się m.in:

Weryfikacja personelu - ewidencja weryfikacji pracowników i wolontariuszy - dokumenty potwierdzające czystość kartoteki kryminalnej związanej z przestępstwami na szkodę dzieci.
Kodeks Bezpiecznych Relacji - dokument zawierający zasady i procedury postępowania z dziećmi.
Dokumentacja szkoleń - rejestry uczestnictwa w szkoleniach, materiały szkoleniowe i programy edukacyjne.
Plan działania na wypadek nadużyć - procedury postępowania w przypadku podejrzenia nadużyć, zasady komunikacji z odpowiednimi organami.
Czym są standardy ochrony małoletnich przed przemocą?

Opracowane na piśmie standardy mają być dostosowane do charakteru i rodzaju działalności oraz określać między innymi:

·         zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem organizatora,

·         zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego,

·         procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”,

·         osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia,

·         sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

W standardach należy określić także:

·         wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi,

·         zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet,

·         procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie,

·         zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

W standardach uwzględnia się sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Muszą one być też zrozumiałe przez osoby małoletnie.

Co najmniej raz na dwa lata należy dokonywać oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.

Jaki jest czas na wprowadzenie zmian przez podmioty wymienione w ustawie?

Od dnia 15 lutego 2024 roku podmioty wymienione w ustawie mają sześć miesięcy na dostosowanie swojej działalności do nowych przepisów. Termin ten upłynie w dniu 15 sierpnia 2024 roku.

Jakie sankcje grożą za niewdrożenie standardów ochrony małoletnich przed przemocą?

Zgodnie z przepisami, kto, będąc obowiązanym do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich nie wykonuje tego obowiązku, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. W razie ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, sprawca, podlega karze grzywny nie niższej niż 1.000 zł.

Termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą upływa 15 sierpnia 2024 roku. Udzielamy konsultacji oraz pomocy przedstawicielom organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny przy opracowywaniu standardów  - deklaruje Krystyna Jasiczek konsultant ds. organizacji pozarządowych

do góry